Czy zastanawiałaś się kiedyś, w co wierzysz na temat pracy? Gdyby ktoś zapytał Cię o Twoje przekonania na ten temat, to co byś mu powiedziała? Być może odpowiedziałabyś, że praca musi być ciężka i stresująca lub że, karierę robi się tylko dzięki znajomościom. Tylko czy faktycznie tak jest? Ile razy zdarzyło Ci się weryfikować to, w co wierzysz? Zachęcam Cię do tego abyś wzięła pod lupę wszystkie swoje przekonania na temat pracy i sprawdziła, które z nich to MIT. I jak ten MIT kieruje Twoim życiem zawodowym.
Oto 3 powszechne mity na temat pracy, które zniechęcają Mamy do zmiany zawodowej:
Mit nr 1: Musisz wiedzieć, co chcesz robić w życiu
Wśród Mam, które zgłaszają się do mnie na coaching, przeważająca część z nich chce znaleźć pomysł na siebie. Jeśli więc od dłuższego czasu biczujesz się w myślach za to, że chciałabyś zmienić swoje życie zawodowe, ale nie wiesz jeszcze co mogłabyś robić – nie jesteś w tym sama.
Kiedy zostajesz Mamą, Twoje życie zmienia się o 180 stopni. Nie tylko musisz nauczyć się nowych umiejętności związanych z opieką nad dzieckiem i inaczej zorganizować swój czas. Stajesz się też odpowiedzialna za drugą osobę, która jest w 100% zależna od Ciebie. Macierzyństwo nie jest słodkie i oblane lukrem. Czasem niesie ze sobą masę problemów i wyzwań. Wiele Mam nie spodziewa się tego i są zaskoczone takim obrotem spraw.
Ja sama jestem tego żywym przykładem. Nie spodziewałam się, że urodzenie Synka tak mocno wpłynie na moje życie i na moją pracę. I że wywróci mój uporządkowany świat do góry nogami. Kiedy Twoje życie zamienia się w chaos, to normalne, że trudno złapać kontakt ze sobą i zdecydować się na tak poważny krok, jakim jest zmiana Twojego życia zawodowego. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że na każdym kroku mamy tak wiele możliwości rozwoju. A jeśli dodatkowo jesteś osobą o szerokich zainteresowaniach, wybór może okazać się jeszcze trudniejszy bo wiele opcji zawodowych może wydać Ci się atrakcyjnych.
Często moje klientki porównują chaos, w którym się znalazły do zawodowego zakrętu. Będąc w takim miejscu masz prawo nie widzieć, co się wyłoni, gdy go miniesz.
Określenie nowej drogi zawodowej to proces – odpowiedź przyjdzie, ale wymaga czasu.
Jedna z moich klientek, Kasia – tak opowiada o wyzwaniu, z którym się mierzy: „Codziennie mam inny pomysł na siebie. Chciałam już być HR-owcem, przedstawicielem handlowym, dekoratorka wnętrz, właścicielką franczyzy. Ciągle szukam odpowiedzi na pytanie: „Co mogłabym robić?” Wszystko wydaje mi się ciekawe i interesujące. Nie wiem, jak z tego wszystkiego wybrać coś, czego nie porzucę po kilku dniach czy tygodniach, na rzecz kolejnego cudownego pomysłu.”
To, że musisz od razu wiedzieć, co chcesz robić w życiu – to mit.
Z dwóch powodów.
Po pierwsze: dlatego, że ciągle się zmieniasz. W miarę jak dojrzewasz, rozwijasz się, zmieniają się Twoje marzenia, plany, zainteresowania, priorytety itp.
Czy jesteś dzisiaj taka sama, jak 5 lub 10 lat temu? Czy za 5 lub 10 lat będziesz taka sama, jak dzisiaj? Pod pewnymi względami tak, pod wieloma innymi już nie. Odkrywanie siebie to proces trwający często latami, a nie przebłysk chwili.
Po drugie: dlatego, że świat wokół nas zmienia się. I to w coraz szybszym tempie. Czy pamiętasz jak to było, kiedy komputer był dostępny tylko na lekcjach informatyki, a zamiast SMS-ów ludzie pisali do siebie listy? A czas Covidu – w jaki sposób przeniósł naszą pracę i naukę do Internetu?
Prawdopodobnie praca, która była dla ciebie szczytem możliwości, gdy miałaś 20 lat, teraz w ogóle by Cię nie zainteresowała. A to, czym będziesz się zajmować za 20 lat – być może jeszcze w ogóle nie istnieje.
Mit nr 2: Powinnaś pracować w jednej firmie lub w jednym zawodzie aż do emerytury
W czasach naszych rodziców lub dziadków praca w jednym zawodzie, a nawet jednym „zakładzie pracy” przez całe życie dla wielu osób była normą. Teraz normą stała się zmiana. Zmieniamy nie tylko firmę, dla której pracujemy, ale coraz częściej decydujemy się na zmianę zawodu. Mama, która była nauczycielką, zostaje wirtualną asystentką, a potem trafia do HR-u. Menedżerka otwiera kwiaciarnię, psycholożka zostaje instruktorką jogi, a księgowa nauczycielką śpiewu. Wiele Mam porzuca korporację na rzecz marketingu sieciowego, który daje im możliwość połączenia pracy z macierzyństwem. Zmiany dotyczą firm, stanowisk, branż, lokalizacji, całych ścieżek kariery. Można przejść z budżetówki do biznesu, potem do organizacji pozarządowej i z powrotem. Z małej firmy do korporacji, potem otworzyć własną działalność – lub na odwrót. Coraz częściej słyszymy o zaskakujących zmianach kariery, które zakończyły się sukcesem.
To, że powinnaś pracować w jednej firmie lub w jednym zawodzie aż do emerytury – to mit.
Z dwóch powodów.
Po pierwsze: dlatego, że zmiana pracy i zawodu staje się coraz łatwiejsza ze względu na szeroki dostęp do zdobywania nowych kwalifikacji. Aby wykonywać wiele nowych zawodów, nie musisz kończyć pięcioletnich studiów magisterskich. Możesz przejść kilkumiesięczny kurs i zamiast pracy dyplomowej uzyskać certyfikat.
Po drugie: dlatego, że zmieniająca się rzeczywistość wymaga od nas bycia na bieżąco z tym, co się dzieje dookoła. W nasze życie wydaje się być już wpisane ciągłe uczenie się i zdobywanie nowych doświadczeń.
Mit nr 3: Jeśli będziesz wystarczająco długo rozmyślała, odkryjesz swoją wymarzoną pracę
Mamy, które zgłaszają się do mnie na coaching, zazwyczaj chcą znaleźć pracę, która będzie dla nich idealna. Chyba skrycie liczą na to, że albo je „olśni” i wpadną na genialny pomysł albo jeśli wystarczająco dużo czasu poświecą na myślenie, odpowiedź na pewno się pojawi. Tylko czy to tak działa? Czy możesz mieć pewność, że dana praca jest dla Ciebie idealna skoro nawet nie spróbowałaś jej w praktyce?
To, że powinnaś „wymyślić” swoją wymarzoną pracę – to mit.
Z dwóch powodów.
Po pierwsze: dlatego, że z samego myślenia nic się nie zadzieje. Wiele moich klientek długo zastanawia się, czy lepiej będzie jeśli zostaną trenerem biznesu, graficzką czy też może właścicielką szkoły językowej. Tylko z tego myślenia niewiele wynika oprócz kolejnych wątpliwości takich jak: czy to na pewno coś dla mnie, czy się nadaję, czy się uda, czy znajdę klientów na swoje usługi, czy da się z tego wyżyć itp.
Po drugie: dlatego, że podjęcie jakiegokolwiek działania najczęściej jest lepsze niż niepodjęcie żadnego, a przez to utknięcie na etapie myślenia o tym, co by było gdyby. Swoją wymarzoną pracę odkryjesz wtedy, kiedy zaczniesz ją wykonywać. Dlatego próbuj, testuj, rób a nie tylko myśl.
Jestem ciekawa, w jakie MITY na temat pracy, Ty wierzysz? Czy któryś z trzech powyższych jest Ci szczególnie bliski? Jeśli tak, to który? Jakie inne mity dopisałabyś do tej listy? Podziel się w komentarzu.
Życzę Ci pięknego dnia.
Pozdrawiam ciepło,
Magda
Jeśli chcesz wiedzieć jak łączyć macierzyństwo i pracę, to koniecznie przeczytaj Jak skutecznie łączyć pracę z macierzyństwem i nie zwariować? i daj znać, jakie są Twoje doświadczenia