Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie Mama, którą miałam okazję poznać kilka dni temu na jednej z konsultacji coachingowych.
Aneta (tak ją nazwijmy na potrzeby tego wpisu) jest mamą 2,5 letniego Stasia. Aktualnie nie pracuje zawodowo. Jej codzienność wypełnia opieka nad synkiem i domowe obowiązki. Aneta odnalazła się w roli Mamy i strażniczki domowego ogniska ale powoli zaczyna jej brakować przestrzeni na swoje sprawy. Jej życie jest poukładane, do pełni szczęścia brakuje tylko jednego elementu – PRACY. Aneta zdaje sobie sprawę, że powrót do aktywności zawodowej powinien przyjąć bardziej uporządkowane ramy i nie odbywać się z doskoku. Wie to w teorii ale z praktyką bywa różnie …
Dla każdej z nas, moment, kiedy zaczynamy myśleć o powrocie do pracy jest inny. Być może należysz do grona Mam, które lubią swoją pracę i wręcz nie mogą doczekać się powrotu do niej. A być może podjęłaś decyzję, że teraz skupiasz się na dzieciach, a na zawodowe wyzwania przyjdzie czas, kiedy podrosną. Bez względu na to, jak zdecydowałaś, wcześniej czy później przyjdzie taki moment, kiedy myśli o powrocie do pracy zaczną pojawiać się z coraz większym natężeniem.
O tym, jak przygotować się na powrót na powrót do pracy, przeczytasz w poniższych wskazówkach
Po pierwsze: zorganizuj sobie czas, kiedy jesteś sama
To bardzo ważne żebyś znalazła w ciągu dnia/tygodnia czas na działania związane z powrotem do pracy. Najlepiej, jeśli będziesz wtedy sama. Wyzwaniem jest przeglądanie ofert pracy lub szukanie kursu przygotowującego Cię do wykonywania nowego zawodu i jednoczesne bawienie się z dzieckiem. Jeśli Twój Maluszek ma drzemkę w ciągu dnia, możesz ten czas przeznaczyć na swój rozwój zawodowy. Znam Mamy, które wstawały skoro świt lub zarywały noce poszerzając swoje kwalifikacje, bo zwyczajnie nie miały na to przestrzeni w ciągu dnia.
A może lepszą opcją na zorganizowanie czasu dla siebie będzie poproszenie o pomoc bliskich? Kto wśród Twojej rodziny lub znajomych mógłby zająć się Twoim dzieckiem 2 godziny w tygodniu? A może jest ktoś taki, kto byłby dyspozycyjny codziennie po 2-3 godziny? Jeśli potrzebujesz więcej czasu, żeby przygotować się na powrót do pracy, pomyśl o zatrudnieniu niani lub o żłobku.
Po drugie: wyznacz kierunek zawodowy
Kiedy wracasz do pracy po urodzeniu dziecka/dzieci, masz kilka opcji:
- możesz wrócić do „starej” pracy
- możesz zmienić pracę zmieniając firmę, w której pracowałaś lub stanowisko, które zajmowałaś przed porodem
- możesz zmienić zawód/branżę
- możesz otworzyć własny biznes
To, jaki kierunek zawodowy obierzesz, będzie wiązało się z ilością czasu, jaką potrzebujesz wygospodarować, aby wrócić do pracy. Powrót do aktualnego miejsca pracy z pewnością zajmie Ci mniej czasu niż otworzenie własnego biznesu czy zmiana zawodu. Decyzja o kierunku zawodowym wiąże się również z tym, jakie działania podejmiesz w ramach powrotu do pracy. O ile w sytuacji, kiedy nie decydujesz się na zmianę zawodową zazwyczaj w grę wchodzi odświeżenie wiedzy lub nabycie nowych umiejętności, o tyle w przypadku budowania nowej ścieżki kariery, tych działań jest o wiele więcej. Znam Mamy, które budowę nowej ścieżki zawodowej rozpoczęły od zdefiniowania, co nią może być, ponieważ nie były pewne, co chcą robić w życiu.
Po trzecie: zajmij się tym na poważnie
Samo podjęcie decyzji o tym, że wracasz do pracy nie doprowadzi Cię tam, gdzie chcesz być. Musisz mieć plan. Konkretny i realny do wdrożenia, najlepiej z planem B, na wypadek gdy plan A się wywali. Dobry plan to taki, w którym przewidujesz wcześniej, co może pójść nie tak, oraz przygotowujesz działania zaradcze na wszelki wypadek. Kiedy plan A się wywala, nie wpadasz w panikę i nie zawieszasz działań, bo wiesz, co masz robić.
Jak możesz zaplanować swoje działanie?
Tradycyjnie – metodą jednego kroku naprzód
Polega ona na określeniu jednego kroku, którego zrobienie przybliży cię do realizacji celu. Krok ma być na tyle mały, abyś mogła go wykonać nawet dzisiaj, bez żadnego przygotowania. W metodzie tej ważne jest to, żeby w ogóle zacząć wędrówkę w kierunku wymarzonej przyszłości.
Jak to zrobić? Pomoże Ci w tym burza mózgów.
Znajdź miejsce, w którym nikt Ci nie będzie przeszkadzał, weź długopis i kartkę papieru. Przez 5 minut wypisuj wszystko, co musi się wydarzyć, abyś osiągnęła swój cel. Nie oceniaj pomysłów, tutaj liczy się ilość a nie jakość.
Kiedy skończysz pisać zastanów się, jaki krok wykonasz dziś, aby przybliżyć się do swojego celu. A następnie zrób to!
Nowocześnie – zaczynając z wizją końca
Ta metoda polega na tym, że w wyobraźni przenosisz się do przyszłości, do momentu kiedy osiągnęłaś swój cel np. jest to pierwszy dzień nowej pracy/otworzenia biznesu itp., a następnie wracasz do dnia dzisiejszego.
Jak to dokładnie wygląda?
Wyobraź sobie dzień, w którym osiągnęłaś swój cel (pierwszy dzień pracy, dzień otwarcia Twojej firmy itp.). Poczuj to wszystkimi zmysłami, tak, jakby działo się to naprawdę. Co widzisz? Co słyszysz? Co czujesz? Gdzie jesteś? Co robisz? Kto jest z Tobą? itp
Popatrz teraz wstecz i przypomnij sobie, jak doszłaś do tego miejsca. Kiedy wrócisz do teraźniejszości, wykonaj pierwszy krok!
Mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższego wpisu wiesz już, jak przygotować się na powrót do pracy. I że dzięki moim wskazówkom, powrót do pracy – obojętnie – czy do „starej” czy do „nowej” – będzie łatwy, lekki i przyjemny
Jeśli wracasz lub wróciłaś do pracy, napisz w komentarzu, co robisz lub co robiłaś przygotowując się na powrót do pracy.
Pięknego dnia Ci życzę. I udanego powrotu.
Magda
A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pogodzić pracę z macierzyństwem, zajrzyj do tego wpisu: Jak skutecznie łączyć pracę z macierzyństwem i nie zwariować?