Mamy, z którymi pracuję, często zgłaszają się do mnie będąc na tzw. zawodowym rozdrożu. Różnie określają, miejsce/moment, w którym obecnie się znajdują ale najczęściej używają tych samych słów: rozstaje dróg, zawodowe rozdroże.
Jak się tam znalazły? Z wielu różnych powodów:
- kończy im się urlop macierzyński/wychowawczy i zastanawiają się, co dalej?
- mają za dużo pomysłów na siebie i nie wiedzą, który wybrać
- praca, którą obecnie wykonują, nie daje im satysfakcji, czują się wypalone ale równocześnie mają dzięki niej wiele korzyści
Dzisiaj chciałabym przedstawić Ci kilka sposobów na to, jak możesz znaleźć pomysł na siebie, kiedy stoisz na zawodowym rozdrożu. Na co dzień poznaję Mamy, które chcą być aktywne zawodowo, ale nie wiedzą, co mogłyby robić innego niż praca, którą wykonywały przed porodem. Ten temat przeraża je, śni im się po nocach, wręcz dręczy.
Dlaczego znalezienie pomysłu na siebie jest takie trudne?
- nie dajesz sobie czasu, żeby zatrzymać się i wsłuchać się w siebie
Nie wiesz, czego chcesz i co jest Twoje, a co być może czyimś oczekiwaniem, które realizujesz.
- nie zastanawiasz się, jak chciałabyś żyć
Nie masz wyobrażenia swojego życia za 3-5, a nawet 10 lat.
- nie wiesz, jaką rolę ma pełnić praca w Twoim życiu Czy ma być to źródło satysfakcji i spełnienia, czy jedynie źródło złotówek na koncie, a może coś jeszcze innego.
- nie wiesz, w czym jesteś wyjątkowa, co jest Twoją mocną stroną
- nie masz lub nie wiesz, co jest Twoją pasją
- brakuje Ci pewności siebie Nie wierzysz, że mogłabyś znaleźć pracę, która jednocześnie będzie wykorzystywać Twój potencjał, a z drugiej strony zapewni Ci czas dla rodziny i bezpieczeństwo finansowe.
Jak znaleźć pomysł na siebie, kiedy stoisz na zawodowym rozdrożu?
1. Wyjdź od „wiem, czego nie chcę”
Mamy, z którymi pracuję, mówią o sobie, że bardziej wiedzą, czego nie chcą niż to, co chciałyby robić zawodowo. Kiedy szukasz pomysłu na siebie i wiesz, czego nie chcesz, taka wiedza to już duży zasób, który możesz wykorzystać i przeformułować tak, aby odkryć, jakiej pracy szukasz.
Jak to zrobić?
Zadanie dla Ciebie:
Pomyśl o wszystkich rzeczach, których na pewno nie chcesz w pracy np.:
„nie chcę pracować w korporacji”
„nie chcę dojeżdżać do pracy godzinę dziennie”
„nie chcę pracować w sprzedaży i obsłudze klienta”
„nie chcę mieć do czynienia w pracy z analizą danych”
„nie chcę pracować pod presją czasu” itp.
Aby nic Ci nie umknęło, zrób listę.
Następnie do każdego zdania zadaj pytanie: A co chcę w zamian?
Np.:
Nie chcę mieć do czynienia w pracy z analizą danych – Chcę, aby moja praca polegała na kontakcie z ludźmi
Nie chcę zabierać pracy do domu – Chcę wykonywać obowiązki zawodowe wyłącznie w godzinach mojej pracy
Nie chcę sprzedawać klientom czegoś, do czego nie jestem przekonana – Chcę sama mieć wpływ na to, jak wygląda produkt/usługa, którą oferuję i dopasowywać ją indywidualnie do klienta
W ten sposób, z listy rzeczy, których nie chcesz w pracy, powstanie lista MUST HAVE, które powinna posiadać idealna dla Ciebie praca/stanowisko.
2. Poznaj siebie
Światowy guru doradztwa zawodowego Richard Bolles, w swojej książce „Jakiego koloru jest Twój Spadochron” pisze, że :
„większość poszukujących, którym nie udało się znaleźć wymarzonej pracy, poniosła klęskę, nie dlatego, ze za mało wiedzieli o rynku pracy, ale dlatego, że za mało wiedzieli o sobie.”
Jeśli chcesz wybrać właściwą ścieżkę, kiedy stoisz na rozdrożu, musisz znać siebie. Znalazłaś się tam najprawdopodobniej dlatego, że nie wiesz co jest Twoje, a co nie, co będzie dla Ciebie dobre, a co nie itp.
Jak poznać siebie?
Wymienię tutaj kilka sposobów, które pozwolą Ci zyskać większą wiedzę na swój temat:
- Znajdź swoją pasję
Żyjemy w czasach, kiedy wielu ludzi zarabia na swojej pasji. Taka praca wydaje się idealna, ponieważ z jednej strony jej wykonywanie sprawia nam mnóstwo satysfakcji, a z drugiej, ludzie płacą nam za robienie tego, co lubimy. Co zrobić, kiedy nie masz pasji lub nie wiesz, co nią może być? Jak możesz ją odkryć? Dowiesz się tego poniżej.
Zadanie dla Ciebie:
Co mogłabyś robić do końca życia i nigdy by Ci się to nie znudziło?
Wypisz wszystkie myśli, które pojawią Ci się w głowie. Nie cenzuruj ich.
- Poznaj swoje mocne strony
Mocne strony to działania, które Cię interesują i które przychodzą Ci z łatwością, kiedy je wykonujesz. Kiedy koncentrujesz się na zadaniach wykorzystujących swoje mocne strony, rezultatem jest nie tylko robienie tego, co lubisz i w czym jesteś dobra, ale również ponadprzeciętne efekty.
Jak rozpoznać swoje mocne strony?
Zadanie dla Ciebie:
Co robisz z łatwością i bez wysiłku? Wypisz wszystkie myśli, które pojawią Ci się w głowie. Nie cenzuruj ich.
Następnie, zadaj to pytanie 2-3 osobom, które dobrze Cię znają. Dopisz ich odpowiedzi do swoich.
- Odkryj, co jest dla Ciebie ważne w pracy
Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jakimi wartościami kierujesz się w pracy ? Co jest dla Ciebie ważne? Zapewne odpowiesz mi, ze ważne jest dla Ciebie wynagrodzenie, możliwość rozwoju, atmosfera w pracy albo elastyczne godziny itp. A której z tych rzeczy dajesz priorytet? Być może odpowiesz, że to elastyczne godziny pracy zajmują pierwsze miejsce w hierarchii Twoich wartości związanych z pracą. Kiedy wiesz, co jest dla Ciebie ważne w pracy, łatwiej Ci selekcjonować swoje pomysły na siebie. Wiesz bowiem, że dobrze płatna praca w korporacji „OD DO” nie jest dla Ciebie, ponieważ ważniejsze w tym momencie jest to, żeby móc w ciągu dnia wyskoczyć po dziecko do przedszkola lub w przerwie od obowiązków zawodowych ugotować obiad.
Zadanie dla Ciebie:
Pomyśl o 10 rzeczach, które najbardziej cenisz w pracy.
Z wybranej 10 zostaw tylko 5. Które z nich zostawisz, a z których zrezygnujesz?
Na końcu zapisz te 5 najważniejszych wartości w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej.
To, co otrzymałaś, to obraz tego, jak obecnie wyglądają Twoje wartości w obszarze pracy zawodowej. Warto powtarzać to ćwiczenie co jakiś czas i być świadomym tego, co w danym momencie jest dla Ciebie najważniejsze.
- Poznaj swój typ osobowości
Zachęcam Cię do wykonania darmowego testu. Link poniżej:
https://www.16personalities.com/pl
Dlaczego warto poznać swój typ osobowości? Chociażby po to aby ocenić, czy praca, która bierzemy pod uwagę będzie dla nas odpowiednia. Zachęcam Cię abyś informacje dostarczone przez test potraktowała nie jako prawdę objawioną o Tobie, ale jako dodatkowe dane i zdecydowała, czy chcesz je wziąć pod uwagę, szukając pomysłu na siebie.
3. Wzmocnij swoją samoocenę
Kiedy szukasz pomysłu na swoje życie zawodowe, warto zadbać o solidne fundamenty czyli o swoją samoocenę. Wyobraź sobie, że poczucie własnej wartości to pojazd, który wiezie Cię w stronę Twojej wymarzonej pracy. Jeśli działa dobrze, Twoja podróż przebiega sprawnie i szybko. Jeśli jest popsuty, ma zużyte opony lub w baku jest mało paliwa – dotarcie do celu może być długie i mozolne. Lub stanie się niemożliwe.
Twoja pewność siebie wpływa na Twoje decyzje zawodowe. Wierząc w siebie, łatwiej Ci będzie posłuchać głosu intuicji i wybrać pomysł, który być może od dawna chciałaś zrealizować, a na który nie miałaś odwagi. Będąc pewną siebie trudniej Ci będzie pójść na kompromis ze sobą i zdecydować się na pracę, która jest poniżej Twojego potencjału, tylko po to, aby pracę w ogóle mieć
Zdanie dla Ciebie:
Gdybyś wiedziała, że jesteś sobie w stanie poradzić ze wszystkimi trudnościami, przezwyciężyć wszystkie obawy, co tak naprawdę chciałabyś robić zawodowo ? Wypisz wszystkie myśli, które pojawią Ci się w głowie. Nie cenzuruj ich.
4. Zbuduj wizję
Pisząc o wizji, mam na myśli ogólne wyobrażenie tego, jak mogłaby wyglądać Twoja wymarzona praca. Kiedy wiesz, dokąd zmierzasz, łatwiej znaleźć Ci sposób, dzięki któremu zrealizujesz swoją wizję. Mając określoną wizję możesz szybciej ocenić, które pomysły na Twoją zawodową przyszłość pasują do niej, a które nie.
Zadanie dla Ciebie:
Zaprojektuj swój idealny dzień np.: środa
Wypisz wszystko (od pobudki do momentu pójścia spać), co wydarzyło się w tym idealnym dniu.
Jak go spędzasz? Co robisz? Co najpierw? Co potem?
Kto jest z Tobą w tym idealnym dniu?
Jak się czujesz?
Jeśli stworzenie wizji Twojej wymarzonej pracy przychodzi Ci z trudem, możesz pójść o krok dalej i zastanowić się, kto z osób, które znasz (osobiście lub nie), wykonuje pracę, którą Ty chciałabyś mieć. Inspiruj się nie tylko znajomymi, ale też Twoimi autorytetami, pisarzami, blogerami, osobami z pierwszych stron gazet itp. Nie musisz mieć od razu gotowej wizji. Być może od kilku osób „weźmiesz” pojedyncze elementy i złożysz z nich swoją własną.
5. Czytaj, rozmawiaj, inspiruj się, szukaj
Bierz udział w warsztatach, szkoleniach, poznawaj nowych ludzi i inspiruj się.
Obserwuj, co sprawia Ci radość, co wzbudza Twoje zainteresowanie, kiedy czujesz się żywa. Działając, masz większą szansę, żeby znaleźć pomysł na siebie.
6. Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia
Czasem, jedynym sposobem na to, żeby znaleźć pomysł na siebie, okazuje się rozmowa z drugim człowiekiem.
Jeśli do tej pory próbowałaś już sama szukać pomysłu na siebie, przeczytałaś mnóstwo książek na temat rozwoju osobistego i zmiany zawodowej, wykonałaś płatne i bezpłatne testy osobowości, mocnych stron i ….. nadal stoisz na zawodowym rozdrożu, może już czas aby poprosić o wsparcie z zewnątrz? Być może jest jakaś inna i głębsza przyczyna tego, że nie znalazłaś jeszcze pomysłu na siebie. Być może potrzebujesz zadać sobie nowe pytania i zobaczyć nowe możliwości dzięki nim. A być może potrzebujesz żeby te sama pytania, które Ty już sobie zadawałaś wielokrotnie, zadała Ci druga osoba.
Znalezienie pomysłu na siebie to proces, który u każdej Mamy wygląda inaczej. Czasem wystarczy wdrożyć jeden z opisanych wyżej sposobów i lampka się zapala, a czasem potrzeba zastosować je wszystkie lub wspomóc się kolejnymi, żeby coś sensownego się urodziło.
Zmiana zawodowa poprzedzona jest przede wszystkim Twoją zmianą. Nowa praca często stawia przed nami nowe wzywania, którym nie jesteśmy w stanie sprostać, jeśli się nie zmienimy.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu wiesz już, jak znaleźć pomysł na siebie, kiedy jesteś na zawodowym rozdrożu. Daj znać w komentarzu, który z nich zainspirował Ciebie lub okazał się być najbardziej pomocny. A jeśli jesteś tą szczęściarą i znalazłaś już pomysł na siebie, podziel się nim z innymi Mamami.
Życzę Ci pięknego dnia:-)
Magda
Pingback: Powinność czy pasja. Znajdź swoje powołanie i podążaj za nim. 5 lekcji z książki Elle Luna. |